WIN Gallery: Fiecare colecție reflectă, într-o anumită măsură, personalitatea celui care a creat-o. Ne-ați putea povesti despre parcursul dumneavoastră și despre experiențele care v-au ceionat relația cu arta?
Bouziane Behillil: Arta este o parte integrantă a ceea ce sunt. Cred, cu modestie aș putea spune, că nu pot trăi fără o căutare zilnică a frumuseții, a neașteptatului și a extazului estetic. Încă de la începutul carierei mele de avocat, am ales să mă concentrez pe gândire, idei, filozofie, arte și științe, pentru a putea continua, în modul meu discret, să învăț de la ceilalți.
WIN Gallery: Vă amintiți prima întâlnire semnificativă cu arta? A existat un moment, o operă de artă sau poate un artist care v-a trezit curiozitatea și v-a lăsat o impresie de neuitat?
Bouziane Behillil: Prima mea întâlnire cu arta a avut loc atunci când am parcurs biografia lui Suzanne Valadon, o pictoriță și muză a altor artiști, care i-a dat naștere lui Maurice Utrillo, la vârsta de 13 ani. Necazurile care au marcat viețile acestor doi artiști la începutul secolului al XX-lea și mai târziu, m-au impresionat profund, pentru că mi-am spus, gândindu-mă la Van Gogh, că arta își găsește adesea esența în fragilitate. De asemenea, poezia lui Apollinaire și Baudelaire mi-a influențat, într-o mare măsură, viziunea asupra lumii.