WIN Gallery: Simți că, în prezent, vioara încă exercită aceeași „vrajă” în viața ta de zi cu zi? Te ajută să te recalibrezi sau simți nevoia să iei o pauză de la ea?
Răzvan Stoica: O să pară exagerat, dar și în ziua de astăzi vioara mă ajută să mă recalibrez, să-mi găsesc forța și energia creatoare, să fiu eu. În perioada aceasta – de la începutul lui 2026 și până acum, odată cu debutul verii – programul meu a fost unul extraordinar de încărcat. Am avut călătorii nesfârșite, turnee în țară și străinătate, concerte, repertorii, sesiuni de predare pentru diverse masterclass-uri, și îmi dau seama că, după foarte multe drumuri, după foarte multe zboruri, cel mai relaxant lucru este tot să-ți iei vioara și să cânți liniștit. Se oprește stresul, se opresc grijile cotidiene, dispare totul și rămâne doar sunetul.
Cât despre a lua o pauză de la vioară, parcursul acestei cariere nu-ți permite să ai perioade când nu poți studia sau când poți lăsa instrumentul pentru mai multe zile acasă. Ești un fel de atlet care trebuie să rămână într-o formă fizică și psihică de studiu permanentă. Altfel nu te poți urca pe scenă, nu poți susține un concert, și chiar dacă îl susții iar concertul respectiv atinge un nivel acceptabil, orice critic de muzică te va desființa. Părinții mei au știut acest lucru, au trăit în familie cu muzica, rudele mele au fost muzicieni, bunica mea a terminat Conservatorul de la Paris, astfel că știau că nu este ușor, înțelegeau că nu există opțiunea de a lua „o pauză”. Această profesie necesită ori o pasiune extremă, ori un pic de obsesie, deoarece este nevoie să ai un parcurs susținut și să înțelegi că, odată urmată, această cale va deveni viața ta.
WIN Gallery: Ești un iubitor de artă și de frumos, cochetezi cu dirijatul orchestrelor, deții brevetul de pilot și te-ai transformat chiar și într-un colecționar care și-a deschis propriul muzeu în Olanda. Povestește-ne despre această „altă” față a ta.
Răzvan Stoica: Sunt un om fascinat de frumosul care există sub toate formele sale în lume, așa cum am mai spus, dar și implicat în ceea ce mă pasionează. Lucrurile care-mi plac rămân acolo, în mine, iar cele care mă fascinează deschid noi capitole în viața mea, cum a fost zborul. Am descoperit târziu zborul și pasiunea pentru avioane, prin intermediul unui prieten pilot din Olanda. Am urmat școala de pilotaj și mi-am luat licența tot acolo, pe avioane de mici dimensiuni, ultra-ușoare. Este un hobby pe care îl cultiv în continuare și îmi place să pilotez împreună cu prietenul de care-ți spuneam, ne plimbăm uneori cu avionul pe plaiurile Germane și Olandeze.
Printre celelalte, să le zicem „hobby-uri” ale mele se mai numără și dirijatul orchestrelor. Deja am câțiva ani de când fac asta, am la activ multe concerte ca dirijor și solist, îmi place aparatul orchestral, îmi place complexitatea pe care o poate transmite o orchestră pe diferite voci. Iar faptul că tu, pe vioară, ești într-un fel limitat tehnic la cele 4 corzi, în momentul în care ți se permite accesul la un aparat orchestral cu 30 de viori, cu 20 de suflători, cu corzi grave, în momentul acela atingi punctul maxim de creativitate muzicală pe care l-ai putea atinge vreodată. Să poți să transmiți asta muzicienilor, iar ei să poată transmite asta mai departe publicului e o senzație care nu poate fi descrisă în cuvinte.
Legat de muzeul din Olanda, am început cu o clădire pe care am decoperit-o plimbându-mă pe străduțele unui orășel din provincia Gelderland, o clădire despre care nu știam nimic dar care dintr-o dată părea că mi se deschide, fascinant, în față. Am aflat că era un fost grajd din 1780, refăcut complet, dar în care nu se mai afla nimic. Astfel, am reușit să pun la punct un plan cu autoritățile orașului `s-Heerenberg pentru o sală de studiu în care să aducem un pian și viori pentru repetiții, să avem acustică bună. Am reușit să punem la punct un muzeu care inițial a fost o sală de repetiții în care am început de fapt primele pregătiri pentru concertele din Olanda alea Kameratei. Dacă stau bine să mă gândesc, acolo a luat de fapt naștere Kamerata Stradivarius.